19.4 C
Athens
Τετάρτη, 29 Μαΐου, 2024

Bob Theatre Festival 2015 – Scratch Night

Ο Διαγωνισμός που έχει γίνει θεσμός, υποδέχεται και φέτος 14 νέες ομάδες οι οποίες θα διαγωνιστούν σε τρεις γύρους: προκριματικό, ημιτελικό και τελικό!

Η κάθε ομάδα θα παρουσιάσει 15 λεπτά από την υπό διαμόρφωση παράστασή της! Στο ρόλο της κριτικής επιτροπής: το ίδιο το κοινό του Φεστιβάλ!

Η ομάδα που θα διακριθεί θα κερδίσει 500€ για έξοδα παραγωγής, ένα σεμινάριο με τους AbOvo σε θέματα δραματουργίας και διεύθυνσης παραγωγής και θα ανεβάσει το ολοκληρωμένο της πλέον έργο στο BIOS την ερχόμενη σεζόν.

Από τους προκριματικούς προκρίνονται 10 ομάδες οι οποίες παίζουν ανά 5 στους ημιτελικούς και από αυτές 5 προκρίνονται στον τελικό της Κυριακής.

ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

1. Σοφοκλής / Τραχίνιες unplugged – Svoradov Theatre Group

Ηθοποιοί Ιωάννα Λιούτσια, Τριαντάφυλλος Μποσταντζής, Κωνσταντίνος Λουκίδης, Ορέστης Μεσοχωρίτης

Σκηνοθεσία Τριαντάφυλλος Μποσταντζής

Μετάφραση Ιωάννα Λιούτσια

Βίντεo Μιχάλης Γιαγκουνίδης

2. Stringless – Jinx

Συγγραφή-Σύνθεση Jinx (Εβίτα Αμερικάνου, Ελένη Κουταλώνη, Σταύρος Λιλικάκης, Φρόσω Μάνη, Θωμαΐς Τριανταφυλλίδου, Λωρίνα Χατζημανώλη)

Παίζουν Ελένη Κουταλώνη, Σταύρος Λιλικάκης, Φρόσω Μάνη, Θωμαΐς Τριανταφυλλίδου, Λωρίνα Χατζημανώλη​

Χειρισμός Τεχνικών Μέσων Ελευθερία Κρατημένου

3. Η ιστορία θα είναι πάντα η ίδια, τίποτα δεν θα την απογοητεύει – Από τον πέμπτο στίχο κίολας Φάλτσοι

Συρραφή κειμένων/αποσπασμάτων: «wolfgang» του Γ.Μαυριτσάκη, «Ο κυκλισμός του τετραγώνου» του Δ.Δημητριάδη, διασκευή από βιβλίο του Andreyev Leonid «Ο Kλόουν», «Αστοχία υλικού» του Χατζημωυσιάδη, «Μωβ ομπρέλα» της Α. Ζέη

Ηθοποιοί Μπαμπίλα Μαρία, Σίσκου Ιωάννα, Σόφια Μανού, Βελημβασάκη Αθηνά, Σβόλη Αθανασία, Αλεξοπούλου Εύη, Κοτσέλου Μελίνα, Μουζόπουλος Άρης

Παράπλευρη απώλεια Πιτίδης Μιχάλης

Σκηνοθέτης και καλά Διδασκάλου Γιάννης

4. Από Έρωτα – megazolabes

Ηθοποιοί Μαρία Μπακέα, Νικολέττα Σαριδάκη, Βερόνικα Χανδρά, Φοίβη Ψευδού, Νικόλας Γκιούλης, Βαγγέλης Κυπαρίσσης

Σκηνοθεσία megazolabes, Στεμίνα Σαπουνά

Βοηθός σκηνοθέτη Φαίδρα Μπόκαρη

5. Οιστρογόνο 2 Οξυγόνο – Λμδ


Κείμενο Σοφία Λαμπιδώνη


Ηθοποιοί Σοφία Λαμπιδώνη, Ολίβια Λαπατά

Σκηνοθεσία Θωμάς Χαβιανίδης

Φωτογραφία – Βίντεο Πάρη Αντωνίου

Βίντεο Χρήστος Μπάμπαλης

Graphic Design Σταύρος Μπιλιώνης

6. Γ+Ρ= L.F.E ? – Γ+Ρ

Συγγραφέας Γ+Ρ

Ηθοποιοί Γιάννης Βλαχογιάννης, Ρένα Τσουρή

7. S-chorus – Μηδέν Θετικό

Κείμενο-σκηνοθεσία η ομάδα


Ηθοποιοί Βάσω Βουλγαράκη, Λίλια Δημαράκη, Δημήτρης Πολίτης, Ελένη Σαλαμπάση, Γιώργος Σαμαράς, Κατερίνα Στάικου


Σκηνική Επιμέλεια Παναγιώτα Βαρελά

Επιμέλεια Video Νίκος Λογοθέτης

8. Το Όνειρο του Σολωμού – ρΟΟ

Συγγραφέας Λιανού Μαριάννα

Σκηνοθεσία Κωνσταντίνος Πλεμένος, Φένια Σχοινά, Μαντώ Κεραμυδά, Λιανού Μαριάννα

Ηθοποιοί Λιανού Μαριάννα , Φένια Σχοινά

Μουσικός Σπύρος Λιβάνης

Φωνητικά Nalyssa Green

Βίντεο Νίκος Παπαγγελής

Σκηνικά Τίνα Τζόκα

Ηθοποιός βίντεο Χριστίνα Σιδηροπούλου

9. ΜΟΝΟ-ΛΟΓΟΣ – Gum Art

Συγγραφέας Χοσέ Σάντσις Σινιστέρα

Διασκευή Νικολέτα Αγγελή, Ελευθερία Κρατημένου

Ηθοποιοί Νικολέτα Αγγελή, Ελευθερία Κρατημένου

Ήχος – φώτα Θωμαΐς Τριανταφυλλίδου

10. De.Ca.Ta. (Dead Can Talk) – Nebula

Κείμενο / Σκηνοθεσία Αλέξανδρος Μαυρόγιαννης

Βοηθός Σκηνοθέτη / Υπεύθυνη Παραγωγής Μαρία Μπαζίμα

Σκηνικά/ Κοστούμια Ομάδα nebula

Σκηνοθεσία Video / Αrt Direction Αλέξανδρος Μαυρόγιαννης

Φωτογραφίες / Κάμερα Oltjon Lipe

Διανομή/ Ηθοποιοί Βασιλική Γεωργικοπούλου, Νικόλας Μαρμαράς, Σταμάτης Πακάκης

11. Καημένοι στο διάστημα – Maravillas

Βασισμένο στο κινηματογραφικό σενάριο του Maksim Koyrochkin

Σκηνοθέτης Λιούμπα Κριβόχιζα, Γιώργος Κεμερλής

Ηθοποιοί Γιώργος Κεμερλής, Αντώνης Αμολοχίτης, Βίργκο Οικονόμου, Τάρσια Ελευθερίου, Λιούμπα Κριβόχιζα

Μουσική Βασίλης Παπάς

Βίντεο Προκόπης Παπαγιαννέλλης

12. Snap – Pic nic


Παίζουν Έλενα Σταματίου, Δήμητρα Λημνιού

Δραματουργική επεξεργασία Χρήστος Πυθαράς, Έλενα Σταματίου, Δήμητρα Λημνιού

Χορογραφία – Επιμέλεια κίνησης Γιάννης Καρούνης

Βοηθός Σκηνοθέτη Φωτεινή Δράκου

Σύλληψη – Σκηνοθεσία Χρήστος Πυθαράς

13. Το άγριο δείπνο των γονιών μου – Οίστρος

Συγγραφέας Ζαφείρης Βάλβης

Σκηνοθεσία Γιάννης Μιχαλόπουλος

Ηθοποιοί Σοφία Γιαννιώτη, Μαργαρίτα Καστρινού, Γιάννης Μιχαλόπουλος, Κωνσταντίνος Σταρίδας, Ράνια Καρακώστα

14. Πηγαινέλα – ΜάΣΚα

Βασισμένο στο “Come ‘n’ Go” του Samuel Beckett


Ηθοποιοί Σμαράγδα Αδαμοπούλου, Μαντώ Λιαδοπούλου, Κατερίνα Λιακοπούλου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1ος Προκριματικός

Δευτέρα 4 Μαΐου @ 18:45, Main

1) Το Όνειρο του Σολωμού – ρΟΟ

2) ΜΟΝΟ-ΛΟΓΟΣ – Gum Art

3) Πηγαινέλα – ΜάΣΚα

4) Snap – Pic nic

2ος Προκριματικός

Τρίτη 5 Μαΐου @ 18:45, Main

1) Οιστρογόνο 2 Οξυγόνο – Λμδ

2) Καημένοι στο διάστημα – Maravillas

3) Το άγριο δείπνο των γονιών μου – Οίστρος

4) Από Έρωτα – megazolabes

5) De.Ca.Ta. (Dead Can Talk) – Nebula

3ος Προκριματικός

Τετάρτη 6 Μαΐου @ 18:45, Main

1) Stringless – Jinx

2) Σοφοκλής / Τραχίνιες unplugged – Svoradov Theatre Group

3) Η ιστορία θα είναι πάντα η ίδια, τίποτα δεν θα την απογοητεύει – Από τον πέμπτο στίχο κίολας Φάλτσοι

4) Γ+Ρ= L.F.E ? – Γ+Ρ

5) S-chorus – Μηδέν Θετικό

1ος Ημιτελικός

Πέμπτη 7 Μαΐου @ 18:45, Main

2ος Ημιτελικός

Παρασκευή 8 Μαΐου @ 18:45, Main

Τελικός

Κυριακή 10 Μαΐου @ 21:15, Main

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα