25 C
Athens
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Επτά βραβεία BAFTA 2019 πήρε ο Γιώργος Λάνθιμος με την ταινία “The Favourite”

Πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής η 72η τελετή απονομή των βραβείων BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2019 στο Άλμπερτ Χολ του Λονδίνου.

Η ταινία του Γιώργου Λάνθιμου, “The Favourite” συγκέντρωσε τις περισσότερες υποψηφιότητες, συνολικά σε 12 κατηγορίες και κατάφερε για ακόμα μια φορά να ξεχωρίσει και να κερδίσει τελικά 7 βραβεία στις εξής κατηγορίες:

Α΄ Γυναικείου για την Ολίβια Κόλμαν, Β΄ Γυναικείου για τη Ρέιτσελ Βάις, Πρωτότυπου Σεναρίου (Deborah Davis, Tony McNamara), Βραβείο Καλύτερης Βρετανικής ταινίας, Σχεδιασμού Παραγωγής (Fiona Crombie, Alice Felton), Μακιγιάζ και Μαλλιά (Nadia Stacey) και Κουστουμιών (Sandy Powell).

1052458428.jpg.jpg

Δείτε αναλυτικά τους νικητές (και τις υποψηφιότητες) σε όλες τις κατηγορίες:

BEST PICTURE
“BlacKkKlansman”
“The Favourite”
“Green Book”
X – “Roma”
“A Star is Born”

BEST DIRECTOR
Spike Lee, “BlacKkKlansman”
Pawel Pawlikowski, “Cold War”
Yorgos Lanthimos, “The Favourite”
X – Alfonso Cuaron, “Roma”
Bradley Cooper, “A Star is Born”

BEST ACTOR
Bradley Cooper, “A Star is Born”
Christian Bale, “Vice”
X – Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
Steve Coogan, “Stan & Ollie”
Viggo Mortensen, “Green Book”

BEST ACTRESS
Glenn Close, “The Wife”
Lady Gaga, “A Star is Born”
Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”
X – Olivia Colman, “The Favourite”
Viola Davis, “Widows”

BEST SUPPORTING ACTOR
Adam Driver, “BlacKkKlansman”
X – Mahershala Ali, “Green Book”
Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”
Sam Rockwell, “Vice”
Timothee Chalamet, “Beautiful Boy”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams, “Vice”
Claire Foy, “First Man”
Emma Stone, “The Favourite”
Margot Robbie, “Mary Queen of Scots”
X – Rachel Weisz, “The Favourite”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Janusz Glowacki, Pawel Pawlikowski, “Cold War”
X – Deborah Davis, Tony Mcnamara, “The Favourite”
Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga, “Green Book”
Alfonso Cuaron, “Roma”
Adam McKay, “Vice”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
X – Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Wilmott, “BlacKkKlansman”
Nicole Holofcener, Jeff Whitty, “Can You Ever Forgive Me?”
Josh Singer, “First Man”
Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk”
Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth, “A Star is Born”

BEST CINEMATOGRAPHY
Newton Thomas Sigel, “Bohemian Rhapsody”
Lukasz Zal, “Cold War”
Robbie Ryan, “The Favourite”
Linus Sandgren, “First Man”
X – Alfonso Cuaron, “Roma”

BEST COSTUME DESIGN
“The Ballad of Buster Scruggs”
“Bohemian Rhapsody”
X – “The Favourite”
“Mary Poppins Returns”
“Mary Queen of Scots”

BEST FILM EDITING
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“First Man”
“Roma”
X – “Vice”

BEST MAKE UP & HAIR
“Bohemian Rhapsody”
X – “The Favourite”
“Mary Queen of Scots”
“Stan & Ollie”
“Vice”

BEST PRODUCTION DESIGN
“Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald”
X – “The Favourite”
“First Man”
“Mary Poppins Returns”
“Roma”

BEST SCORE
“BlacKkKlansman”
“If Beale Street Could Talk”
“Isle of Dogs”
“Mary Poppins Returns”
X – “A Star is Born”

BEST SOUND
X – “Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Mission: Impossible – Fallout”
“A Quiet Place”
“A Star is Born”

BEST SPECIAL VISUAL EFFECTS
“Avengers: Infinity War”
X – “Black Panther”
“Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald”
“First Man”
“Ready Player One”

BEST ANIMATED FILM
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
X – “Spider-Man: Into the Spider-Verse”

BEST DOCUMENTARY
X – “Free Solo”
“McQueen”
“RBG”
“They Shall Not Grow Old”
“Three Identical Strangers”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Capernaum”
“Cold War”
“Dogman”
X – “Roma”
“Shoplifters”

BEST BRITISH FILM
“Beast”
“Bohemian Rhapsody”
X – “The Favourite”
“McQueen”
“Stan & Ollie”
“You Were Never Really Here”

BEST DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
Daniel Kokotajlo (writer/director), “Apostasy”
X – Michael Pearce (writer/director), “Beast”
Chris Kelly (writer/director/producer), “A Cambodian Spring”
Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer), “Pili”
Richard Billingham (writer/director), Jacquie Davies (producer), “Ray & Liz”

BEST BRITISH ANIMATED SHORT
“I’m OK”
“Marfa”
X – “Roughhouse”

BEST BRITISH LIVE-ACTION SHORT
X – “73 Cows”
“Bachelor”
“The Blue Door”
“The Field”
“Wale”

RISING STAR AWARD
Barry Keoghan
Cynthia Erivo
Jessie Buckley
Lakeith Stanfield
X – Letitia Wright

Πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/72nd_British_Academy_Film_Awards

Επιμέλεια άρθρου: sir Αριστοκλής

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα