33.5 C
Athens
Δευτέρα, 22 Ιουλίου, 2024

Βραβεία Ίρις 2024 – “Animal” και “Φόνισσα” οι μεγάλοι νικητές της απονομής – Βραβείο Α’ Αντρικού ρόλου για τον Γουίλεμ Νταφόε (Inside)

Μ’ έναν Γιάννη Νιάρρο εξαιρετικό στον ρόλο του οικοδεσπότη και με την περσινή νικήτρια των βραβείων Ασημίνα Προέδρου στη σκηνοθεσία διεξήχθησαν με ιδιαίτερη επιτυχία τα φετινά βραβεία Ιρις 2024 στη Στέγη Ιδρύματος Ωνάση.

Το “Animal” της Σοφίας Εξάρχου με επτά συνολικά βραβεία κυριάρχησε στις μεγάλες κατηγορίες, αφού κατέκτησε το βραβείο μεγάλου μήκους ταινίας, σκηνοθεσίας, σεναρίου και των δύο γυναικείων ερμηνειών (Α’ ρόλου για τη Δήμητρα Βλαγκοπούλου και Β’ για τη Φλομαρία Παπαδάκη).

Τα βραβεία για τις αντρικές ερμηνείες απονεμήθηκαν σε Γουίλεμ Νταφόε (Inside) και Βασίλη Κολοβό (Εξέλιξη), ενώ πέντε συνολικά βραβεία κατέκτησε η “Φόνισσα”, που ήταν και η πρώτη ταινία της Εύας Νάθενα.

Μεταξύ όσων απένειμαν βραβεία ήταν οι Χαρούλα Αλεξίου, Νίκος Περράκης, Κώστας Μπερικόπουλος, Τάσος Νούσιας, Δήμητρα Ματσούκα, Eυθύμης Φιλίππου, Μαρία Καλλιμάνη, Λένα Παπαληγούρα, Ευθύμης Χατζής, Θανάσης Νεοφώτιστος, Γιώργος Λεβέντης, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου Λευτέρης Χαρίτος, καθώς και οι φετινοί νικητές στα Θεατρικά Βραβεία Μερκούρη (Ελίνα Ρίζου) και Χορν (Δημήτρης Καπουράνης).

Μέγας χορηγός των βραβείων η μπίρα Fischer και τα κρασιά Kyr Yianni.

Κυρ.Κ.

Αναλυτικά όλοι οι νικητές:

ΒΡΑΒΕΙΑ ΙΡΙΣ 2024 

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Γιώργος Παπαλιός, παραγωγός

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Για την ταινία «Animal»: Μαρία Δρανδάκη, Μαρία Κοντογιάννη, Lukas Rinner, Laura Sterian, Στέλιος Καμμίτσης, Βίκυ Μίχα, Ivan Tonev

ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Για την ταινία «Βασίλισσα της Νέας Υόρκης»: Βάλερι Κοντάκος, Δέσποινα Παυλάκη και Ed Barreveld

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΨΗΦΙΚΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Για την ταινία «How to Have Sex»: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Για την ταινία «Ανορθόδοξος»: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος, Φανή Σκαρτούλη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Για την ταινία «Φως εκ Φωτός»: Νεριτάν Ζιντζιρία, Efijeni Kokedhima

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ

Για την ταινία «Η πορνογραφική συλλογή του Κάφκα»: Αριστοτέλης Μαραγκός, Κωνσταντίνος Βασίλαρος

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

Για την ταινία «Το Χάος που Άφησε Πίσω της»: Νίκος Κολιούκος

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Για την ταινία «Animal»: Σοφία Εξάρχου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Για την ταινία «Inside»: Βασίλης Κατσούπης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Για την ταινία «Animal»: Σοφία Εξάρχου

ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία «Animal»: Δήμητρα Βλαγκοπούλου

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία «Inside»: Willem Dafoe

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία «Εξέλιξη»: Βασίλης Κολοβός

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία «Animal»: Φλομαρία Παπαδάκη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Για την ταινία «Φόνισσα»: Παναγιώτης Βασιλάκης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Για την ταινία «Φόνισσα»: Δημήτρης Παπαδημητρίου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Για την ταινία «Animal»: Νίκος Βαβούρης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Για την ταινία «Φόνισσα»: Εύα Νάθενα

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Για την ταινία «Φόνισσα»: Εύα Νάθενα

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Για την ταινία «Animal»: Odo Grötschnig, Sebastian Watzinger, Thomas Pötz Kava, Rudolf Gottsberger, Βάλια Τσέρου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Χρήστος Γούσιος

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΜΑΚΙΓΙΑΖ, ΚΟΜΜΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ

Για την ταινία «Φόνισσα»: Εύη Ζαφειροπούλου, Χρόνης Τζήμος

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ & ΟΠΤΙΚΩΝ ΕΦΦΕ

Για την ταινία «Inside»: Αντώνης Κοτζιάς, Martin Jurado

Ευθύμης Φιλίππου, Μπέτυ Λιβανού

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ

Στο δρόμο για την 15η Τελετή Απονομής των Βραβείων Ίρις, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου είχε ανακοινώνει τις ταινίες που συμμετέχουν στη διαδικασία βράβευσης

100 συνολικά ταινίες υπέβαλαν συμμετοχή στα 15α Βραβεία Ίρις. 17 μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 17 μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ, 6 μεγάλου μήκους Ελληνικής μειοψηφικής συμπαραγωγής, 32 μικρού μήκους μυθοπλασίας, 8 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, 5 μικρού μήκους animation και 15 σπουδαστικές μικρού μήκους. 

Οι τελικές υποψηφιότητες ήταν οι εξής:

Βραβείο Ειδικών και Οπτικών Εφφέ

1. Για την ταινία Η αόρατη μάχη: Αντώνης Κοτζιάς

2. Για την ταινία Μινόρε: Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Elizabeth Schuch, Προκόπης Βλασερός

3. Για την ταινία Φόνισσα: Αντώνης Νικολάου, Αλέξανδρος Αραπαντώνης

4. Για την ταινία Animal: Παντελής Αναστασιάδης, Γιάννης Αγελαδόπουλος

5. Για την ταινία Inside: Αντώνης Κοτζιάς, Martin Jurado

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ

[έξι (6) υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας]

1. Για την ταινία Κάμπια, νύμφη, πεταλούδα: Γιώργος Αλαχούζος

2. Για την ταινία Μινόρε: Προκόπης Βλασερός

3. Για την ταινία Πολύδροσο: Ιωάννα Λυγίζου

4. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Ιωάννα Λυγίζου

5. Για την ταινία Φόνισσα: Εύη Ζαφειροπούλου, Χρόνης Τζήμος

6. Για την ταινία Animal: Ιωάννα Λυγίζου, Χρόνης Τζήμος

Βραβείο Ήχου

1. Για την ταινία Κάμπια, νύμφη, πεταλούδα: Κώστας Φυλακτίδης, Χρήστος Κυριακούλης

2. Για την ταινία Πολύδροσο: Γιώτης Παρασκευαΐδης, Βιολέτα Σαραφιανού (aka Nalyssa Green)

3. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Φυλακτίδης, Νικόλας Κωνσταντίνου, Μανώλης Καπαράκης

4. Για την ταινία Φόνισσα: Κώστας Βαρυμποπιώτης, Αλίκη Παναγή, Νίκος Καραδοσίδης

5. Για την ταινία Animal: Odo Grötschnig, Sebastian Watzinger, Thomas Pötz Kava, Rudolf Gottsberger, Βάλια Τσέρου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Χρήστος Γούσιος

Βραβείο Ενδυματολογίας

1. Για την ταινία Μέντιουμ: Βασιλεία Ροζάνα

2. Για την ταινία Πολύδροσο: Άλκηστη Μάμαλη

3. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Κατερίνα Ζούρα

4. Για την ταινία Φόνισσα: Εύα Νάθενα

5. Για την ταινία Animal: Βασιλεία Ροζάνα

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. Για την ταινία Μικρά πράγματα που πήγαν λάθος: Εύα Γουλάκου

2. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Αλίκη Κούβακα

3. Για την ταινία Φόνισσα: Εύα Νάθενα

4. Για την ταινία Animal: Jorien Sont

5. Για την ταινία Inside: Thorsten Sabel

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

1. Για την ταινία Ο τελευταίος ταξιτζής: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)

2. Για την ταινία Πολύδροσο: Δεσποινίς Τρίχρωμη (Ευαγγελία Ξυνοπούλου)

3. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Ted Regklis

4. Για την ταινία Φόνισσα: Δημήτρης Παπαδημητρίου

5. Από την ταινία Animal: Wolfgang Frisch

Βραβείο Μοντάζ

1. Για την ταινία Κάμπια, νύμφη, πεταλούδα: Γιάννης Χαλκιαδάκης

2. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Λίβια Νερουτσοπούλου

3. Για την ταινία Φόνισσα: Αγγέλα Δεσποτίδου

4. Για την ταινία Animal: Dragos Apetri, Νίκος Βαβούρης

5. Για την ταινία Inside: Λάμπης Χαραλαμπίδης

Βραβείο Φωτογραφίας

1. Για την ταινία Η Αφρίν στον καιρό της πλημμύρας: Άγγελος Ράλλης

2. Για την ταινία Πολύδροσο: Σίμος Σαρκετζής

3. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Θεόδωρος Μιχόπουλος

4. Για την ταινία Φόνισσα: Παναγιώτης Βασιλάκης

5. Για την ταινία Animal: Monika Lenczewska

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

[έξι (6) υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας]

1. Για την ταινία Εξέλιξη: Ελένη Γερασιμίδου

2. Για την ταινία Μέντιουμ: Μάρθα Φριντζήλα

3. Για την ταινία Ο τελευταίος ταξιτζής: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου

4. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Ρουμπίνη Βασιλακοπούλου

5. Για την ταινία Φόνισσα: Μαρία Πρωτόπαππα

6. Για την ταινία Animal: Φλομαρία Παπαδάκη

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

1. Για την ταινία Εξέλιξη: Βασίλης Κολοβός

2. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Ανδρέας Λαμπρόπουλος

3. Για την ταινία Φόνισσα: Γιάννης Τσορτέκης

4. Για την ταινία Animal: Αχιλλέας Χαρίσκος

5. Για την ταινία Tranzit: Δημήτρης Πουλικάκος

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

[έξι (6) υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας]

1. Για την ταινία Μέντιουμ: Αγγελική Μπεβεράτου

2. Για την ταινία Ο τελευταίος ταξιτζής: Κλέλια Ανδριολάτου

3. Για την ταινία Πολύδροσο: Σοφία Κόκκαλη

4. Για την ταινία Πολύδροσο: Βίκυ Καγιά

5. Για την ταινία Φόνισσα: Καρυοφυλλιά Καραμπέτη

6. Για την ταινία Animal: Δήμητρα Βλαγκοπούλου

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

1. Για την ταινία Εξέλιξη: Αλέξανδρος Λογοθέτης

2. Για την ταινία Μικρά πράγματα που πήγαν λάθος: Θάνος Τοκάκης

3. Για την ταινία Ο τελευταίος ταξιτζής: Κώστας Κορωναίος

4. Για την ταινία Φόνισσα: Δημήτρης Ήμελλος

5. Για την ταινία Inside: Willem Dafoe

Βραβείο Σεναρίου

[επτά (7) υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας]

1. Για την ταινία Εξέλιξη: Περικλής Χούρσογλου

2. Για την ταινία Μέντιουμ: Χριστίνα Ιωακειμίδη

3. Για την ταινία Μικρά πράγματα που πήγαν λάθος: Χάρης Βαφειάδης

4. Για την ταινία Ο τελευταίος ταξιτζής: Στέργιος Πάσχος

5. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Ζαχαρίας Μαυροειδής, Ξενοφών Χαλάτσης

6. Για την ταινία Φόνισσα: Κατερίνα Μπέη

7. Για την ταινία Animal: Σοφία Εξάρχου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

1. Για την ταινία ΑΚΟΕ/ΑΜΦΙ: Η ιστορία μιας επανάστασης (*Να κοιμάμαι στο στήθος του): Ιωσήφ Βαρδάκης

2. Για την ταινία Βάρδια: Γρηγόρης Ρέντης

3. Για την ταινία Μικρά πράγματα που πήγαν λάθος: Χάρης Βαφειάδης

4. Για την ταινία Φόνισσα: Εύα Νάθενα

5. Για την ταινία Inside: Βασίλης Κατσούπης

Βραβείο Σκηνοθεσίας

1. Για την ταινία Μέντιουμ: Χριστίνα Ιωακειμίδη

2. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Ζαχαρίας Μαυροειδής

3. Για την ταινία Φόνισσα: Εύα Νάθενα

4. Για την ταινία Animal: Σοφία Εξάρχου

5. Για την ταινία Inside: Βασίλης Κατσούπης

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

1. Για την ταινία Αποχαιρετισμοί: Σαββίνα Σαμιώτη

2. Για την ταινία Αχινός: Αλέξανδρος Σολτς

3. Για την ταινία Κακά παιδιά με ονόματα αγίων: Βίκυ Αναστασιάδου

4. Για την ταινία Το χάος που άφησε πίσω της: Νίκος Κολιούκος

5. Για την ταινία Days of a lilac summer: Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου

Βραβείο Μικρού Μήκους Animation

[τέσσερις (4) υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας]

1. Για την ταινία Έτοιμοι: Ειρήνη Βιανέλλη, Δανάη Σπαθάρα, Γιώργος Καρναβάς

2. Για την ταινία Η πορνογραφική συλλογή του Κάφκα: Αριστοτέλης Μαραγκός, Κωνσταντίνος Βασίλαρος

3. Για την ταινία Ποτίστρα: Φοίβος Χαλκιόπουλος

4. Για την ταινία Fuga: Αντώνης Ντούσιας

Βραβείο Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ

1. Για την ταινία Φῶς ἐκ Φωτός: Νεριτάν Ζιντζιρία, Efijeni Kokedhima

2. Για την ταινία À deux voix: Μάρθα Μπουζιούρη, Βασίλης Χρυσανθόπουλος

3. Για την ταινία Mothers of daughters: Γιούλα Μπούνταλη, Elke Lehrenkrauss, Κωνσταντίνος Σακκάς

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

[έξι (6) υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας]

1. Για την ταινία Αερολίν: Αλέξης Κουκιάς Παντελής, Μαρία Ρεπούση

2. Από την ταινία Ανορθόδοξος: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος, Φανή Σκαρτούλη

3. Για την ταινία Αρκουδότρυπα: Στέργιος Ντινόπουλος, Χρυσιάννα Παπαδάκη, Θανάσης Μιχαλόπουλος, Αρσινόη Πηλού

4. Για την ταινία Διάβαση: Αινείας Τσαμάτης, Κατερίνα Μαυρογεώργη, Θάνος Αναστόπουλος

5. Για την ταινία Midnight skin: Μανώλης Μαυρής, Ανναμπέλ Αρώνη, Ρομάνα Λόμπατς, Camille Genaud

6. Για την ταινία Wings: Φοίβος Ήμελλος, Κωνσταντίνος Γουργιώτης

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

1. Για την ταινία Η αόρατη μάχη: Αμάντα Λιβανού

2. Για την ταινία Κάμπια, νύμφη, πεταλούδα: Κωνσταντίνα Σταυριανού, Ρένα Βουγιούκαλου

3. Για την ταινία How to have sex: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

1. Για την ταινία ΑΚΟΕ/ΑΜΦΙ: Η ιστορία μιας επανάστασης (*Να κοιμάμαι στο στήθος του): Μαρίνα Δανέζη, Τάσος Κορωνάκης, Ιωσήφ Βαρδάκης

2. Για την ταινία Βάρδια: Γρηγόρης Ρέντης, Βίκυ Μίχα, Clement Duboin, Florence Cohen

3. Για την ταινία Έμμονες ώρες στον τόπο της πραγματικότητας: Ρέα Βαλντέν

4. Για την ταινία Η Αφρίν στον καιρό της πλημμύρας: Maria del Mar Rodriguez Yebra, Άγγελος Ράλλης

5. Για την ταινία Η βασίλισσα της Νέας Υόρκης: Βάλερυ Κοντάκου, Δέσποινα Παυλάκη, Ed Barreveld

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1. Για την ταινία Μικρά πράγματα που πήγαν λάθος: Κώστας Ταγκαλάκης, Χάρης Βαφειάδης, Πάνος Παπαδόπουλος, Γιάννης Μπουγιούκας

2. Για την ταινία Το καλοκαίρι της Κάρμεν: Ιωάννα Μπολομύτη, Λίνα Γιαννοπούλου

3. Για την ταινία Φόνισσα: Διονύσης Σαμιώτης, Κώστας Λαμπρόπουλος

4. Για την ταινία Animal: Μαρία Δρανδάκη, Μαρία Κοντογιάννη, Lukas Rinner, Laura Sterian, Βίκυ Μίχα,  Στέλιος Καμμίτσης, Ivan Tonev

5. Για την ταινία Inside: Γιώργος Καρναβάς

Οι 100 ταινίες, που ήταν υποψήφιες ήταν οι εξής:

Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας

Γυάλα, του Κωνσταντίνου Φραγκούλη

Εξέλιξη, του Περικλή Χούρσογλου

Μέντιουμ, της Χριστίνας Ιωακειμίδη

Μικρά πράγματα που πήγαν λάθος, του Χάρη Βαφειάδη

Νέα Ήπειρος, του Παντελή Παγουλάτου

Ο τελευταίος ταξιτζής, του Στέργιου Πάσχου

Πολύδροσο, του Αλέξανδρου Βούλγαρη

Ραψωδός, του Nikolai Hamel

Το καλοκαίρι της Κάρμεν, του Ζαχαρία Μαυροειδή

Μινόρε, του Κώστα Κουτσολιώτα

Φόνισσα, της Έυας Νάθενα

Animal, της Σοφίας Εξάρχου

Dolls of Dresden, του Αλέξη Τσάφα

Inside, του Βασίλη Κατσούπη

The big father, του Κωνσταντίνου Στραγαλινού

Tranzit, του Κάρολου Ζωναρά

Voices in deep (Φωνές Βαθιά), του Ιάσονα Ραφτόπουλου

Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

ΑΚΟΕ/ΑΜΦΙ: Η ιστορία μιας επανάστασης (*Να κοιμάμαι στο στήθος του), του Ιωσήφ Βαρδάκη

Η Αφρίν στον καιρό της πλημμύρας, του Άγγελου Ράλλη

Βάρδια, του Γρηγόρη Ρέντη

Η Βασίλισσα της Ν. Υόρκης, της Βάλερι Κοντάκου

Γελώντας στο Αφγανιστάν, της Αννέτας Παπαθανασίου

Έμμονες ώρες στον τόπο της πραγματικότητας, της Ρέας Βαλντέν

Μια φωνή μέσα στη νύχτα, του Χρήστου Τόλη και της Όλγας Λασκαράτου

Ξεριζωμένοι, της Ελένης Αλεξανδράκη

Ό,τι λες για μένα, της Ευαγγελίας Γούλα

Πένθος, αυτοί που μένουν, της Μυρτώς Πατσαλίδου και της Μαρίας Λούκα

Στον ουρανό του τίποτα με ελάχιστα, του Χρήστου Αδριανόπουλου

Το τέλειο γεύμα, του Αλέξανδρου Μερκούρη

Η τελευταία προσευχή: Το χρονικό δύο εκτελέσεων στη σκιά του Ψηλορείτη, της Βίκης Αρβελάκη και της Κατερίνα Μπικάκη

Η τριλογία της Θίσβης, της Fay Lellios

Το φωτογραφείο του μπαμπά μου, της Καλλιόπης Λεγάλη

Χρήστος, το τελευταίο παιδί, της Τζούλια Αμάτι

Ladies in waiting, της Ιωάννας Τσουκαλά

Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

Κάμπια, Νύμφη, Πεταλούδα, του Κύρου Παπαβασιλείου

A cup of coffee and new shoes on, του Gentian Koçi

How to have sex, της Molly Manning Walker

Invisible fight, του Rainer Sarnet

More than strangers, της Sylvie Michel

Tiger, του Andrei Tănase

Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

Αερολίν, του Αλέξη Κουκιά – Παντελή

Ανορθόδοξος, του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου

Αντιλόπη, του The Boy

Αριζόνες, του Γιώργου Ηλιόπουλου

Αρκουδότρυπα, του Στέργιου Ντινόπουλου και της Χρυσιάννας Παπαδάκη

Αστρογορίλας, του Βασίλη Καλέμου

Διάβαση, του Αινεία Τσαμάτη και της Κατερίνας Μαυρογιώργη

Εθνική οδός μιας ραγισμένης καρδιάς, του Νίκου Κυρίτση

Η πολυθρόνα στο πεζοδρόμιο, της Μαίρης Κολώνια

Θερμοκήπιο, του Γιώργου Γεωργακόπουλου

Λευκά Χριστούγεννα 1948, του Αντώνη Βαλληνδρά

Λευκή νύχτα, της Μαριτίνας Πάσσαρη

Ο κλέφτης, του Matteo Pizzocaro

Παλίρροια/Flux, του Γιώργου Μπουγιούκου

Πλευρά, του Παναγιώτη Φαφούτη

Τα πουλιά δεν μας κοιτάζουν από τα παράθυρα, της Ειρήνης Ταμπασούλη

Τέλη Αυγούστου, της Αντζελίκας Κατσά

Το καλοκαίρι που παρατήρησα για πρώτη φορά τον ήλιο να δύει, του Αστέρη Τζιώλα

A piece of liberty, της Αντιγόνης Καπάκα

Caged, του Ορέσκη Ρούσκα

Dromedy, του Χρήστου Δουλγεράκη

Firebug, του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου

Good Girls Club: A Virginity Odyssey, της Λήδας Βαρτιζώτη και του Δημήτρη Τσακαλέα

Hotel Κένταυρος, των Λίνου και Δημήτρη Καφιδά

Lacqua che passa, της Κάλλιας Παπαδάκη

Lemons, του Νίκου Παυλινέρη

Midnight skin, του Μανώλη Μαυρή

My mother is a saint, του Σύλλα Τζουμέρκα

Rare land, του Ευθύμη Χατζή

Short draft, του Σπύρου Παπασπύρου

Super, του Νικόλα Κούλογλου

Wings, του Φοίβου Ήμελλου

Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ

Φῶς ἐκ Φωτός, του Νεριτάν Ζιντζιρία

Στο μυαλό του Ηράκλειτου, της Ελισάβετ Λαλουδάκη και του Massimo Pizzocaro

Τείχη, του Χρήστου Σαρρή

Χωρίς τον Στράτο, του Νίκου Κατσού

Το ωραιότερο βίντεο που είδατε ποτέ, του Αλέξανδρου Ρωμανού Λιζάρδου

À deux voix, της Μάρθας Μπουζιούρη

Mothers of daughters, του Elke Lehrenkrauss και της Γιούλας Μπούνταλη

Titi – στο πέρασμα του κυκλώνα, της Νατάσσας Μπλάτσιου

Μικρού Μήκους Animation

Έτοιμοι, της Ειρήνης Βιανέλλη

Η πορνογραφική συλλογή του Κάφκα, του Αριστοτέλη Μαραγκού

Ποτίστρα, του Φοίβου Χαλκιόπουλου

Ψάχνοντας την ουτοπία, του Σωτήρη Πετρίδη

Fuga, του Αντώνη Ντούσια

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα