36 C
Athens
Τετάρτη, 12 Ιουνίου, 2024

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα

42ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

10-16 Οκτωβρίου 2019 

Κινηματογράφος Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων)

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος στην Ελλάδα και τον κόσμο με πρώτο σταθμό, παραδοσιακά, το «Τριανόν», όπου στις 10-16/10 οι φίλοι της ταινίας μικρού μήκους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν:

  • το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 42ου Φεστιβάλ
  • τις βραβευμένες ταινίες του 25ου Διεθνούς Προγράμματος
  • και φυσικά τις βραβευμένες ταινίες του Ελληνικού Διαγωνιστικού Τμήματος

Καθημερινά, από Πέμπτη 10/10 έως και Τετάρτη 16/10, θα προβάλλονται δύο με τρία προγράμματα. Συγκεκριμένα, από την Παρασκευή έως και την Κυριακή οι προβολές θα ξεκινούν στις 17:00, τις 19.00 και τις 21:00, ενώ τις υπόλοιπες ημέρες στις 19.00 και τις 21:00.

Εδώ και πάνω από 25 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων «ταξιδεύει» με τις ταινίες του σε όλη την Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το Σίδνευ της Αυστραλίας.

Το πρόγραμμα «Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει», θα συνεχιστεί σε ακόμα περισσότερους προορισμούς. Πέρυσι οι ελληνικές ταινίες του Φεστιβάλ ταξίδεψαν σε 83 πόλεις και 9 χώρες αναδεικνύοντας την δυναμική της ελληνικής μικρού μήκους ταινίας σε όλον τον κόσμο .

— ±ÀÌÃı÷ ±½¬¼µÃ± ÃÄ¿½ ¿ÅÁ±½Ì º¹ µ¼¬Â-’±Ã¯»·Â šµº¬Ä¿Â.jpg

Το φετινό ελληνικό πρόγραμμα

Να θυμίσουμε πως μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο Νικόλας Κολοβός για το «Index», ένα μονοπλάνο δώδεκα λεπτών, στο οποίο, αξιοποιώντας το σεναριακό εύρημα ενός παιδικού δάχτυλου που σφηνώνεται στην καρότσα ενός φορτηγού, αφηγείται μια συγκλονιστική ιστορία με φόντο το προσφυγικό δράμα.

Το Bραβείο Σκηνοθεσίας απέσπασε ο Βασίλης Κεκάτος για την ταινία του «Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς», μια ιστορία αγάπης μεταξύ δύο αγοριών που ξεκινά σαν τυχαίο συναπάντημα σε ένα ξεχασμένο βενζινάδικο της παλιάς Εθνικής Οδού. Για την ταινία του αυτή, ο Βασίλης Κεκάτος έγινε ο πρώτος έλληνας μικρομηκάς που απέσπασε Χρυσό Φοίνικα στις Κάννες.

Από τις 240 ελληνικές ταινίες που κατατέθηκαν φέτος (νέο ρεκόρ για το φεστιβάλ), 60 διεκδίκησαν τα βραβεία της 42ης διοργάνωσης. Από αυτές οι 6 ήταν ντοκιμαντέρ, οι 3 animation και οι 10 σπουδαστικές.

Και φέτος, το ένα τρίτο των σκηνοθετών που διαγωνίστηκαν ήταν γένους θηλυκού (22 είναι οι γυναικείες υπογραφές), ενώ σημαντικός ήταν ο αριθμός των Ελλήνων του Κόσμου (16). Στο ελληνικό διαγωνιστικό προβλήθηκαν συνολικά 21 ταινίες Ελλήνων που γύρισαν την ταινία τους σε ξένη γλώσσα: 14 από αυτές είναι αγγλόφωνες, 2 γαλλόφωνες, 2 γερμανόφωνες, ενώ υπάρχουν και κάποιες γυρισμένες στα ιταλικά, τα αραβικά και τα κουρδικά.

Το προσφυγικό, ο πόλεμος, και οι συνέπειες τους στα παιδιά, συνεχίζουν να απασχολούν μια μερίδα των νεαρών δημιουργών, όπως η ανεργία, η φτώχια, η επαγγελματική κατάρρευση και τα διαψευσμένα όνειρα των νέων στην σύγχρονη Ελλάδα. Η διαχείριση της απώλειας, της ανημπόριας και των γηρατειών, οι σχέσεις μάνας-γιού και κόρης-πατέρα, ο έρωτας -και μάλιστα οι γκέι ερωτικές ιστορίες- φέτος φαίνεται να εμπνέουν ιδιαίτερα τους μικρομηκάδες.

Κάποιοι επέλεξαν να κάνουν ταινία αληθινά γεγονότα επί εμφυλίου, άλλοι αφηγούνται εφηβικές ιστορίες σεξουαλικής αφύπνισης, ενώ κάποιοι σχολιάζουν την Αθήνα του AIRBNB, της εγκληματικότητας, των ναρκωτικών και της διαδικτυακής πορνείας.

Και αν λείπουν οι κωμωδίες, στο «Τριανόν» θα δούμε ένα …βαμπίρ μιούζικαλ α λα ελληνικά, μια ταινια με φαντάσματα και μια αλληγορία για το τέλος του ανθρώπινου πολιτισμού.

Πολλοί είναι οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του φετινού φεστιβάλ. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Γιώργο Πυρπασόπουλο, Αλεξάνδρα Αϊδίνη, Γιάννη Κοκιασμένο, Ερρίκο Λίτση, Στέλλα Φυρογένη, Ρομάνα Λόμπατς, Ανδρέα Κωνσταντίνου, Γιώργο Αρμένη, Μάκη Παπαδημητρίου, Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη, Μαρία Κεχαγιόγλου, Ιωάννα Τσιριγκούλη, Δημήτρη Ξανθόπουλο, Αργύρη Ξάφη, Γιώργο Γάλλο, Κατερίνα Παπουτσάκη, Κώστα Ξυκομηνό, Βασίλη Κουκαλάνι, Σοφία Κόκκαλη, Πηνελόπη Τσιλίκα, Γιάννη Παπαδόπουλο, Παύλο Ιορδανόπουλο, Έλενα Μαυρίδου, Σίσσυ Τουμάση, Χρήστο Καρτέρη, Σεραφίτα Γρηγοριάδου, αλλά και την πρωταγωνίστρια του θεάτρου Άττις Σοφία Χιλλ.

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Κάθε πρόγραμμα (δίωρο προβολών):       7 ευρώ

Ημερήσιο εισιτήριο:                                  10 ευρώ

Φοιτητικό/ατέλειες:                                    5 ευρώ

Ημερήσιο φοιτητικό/ατέλειες:                     8 ευρώ

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ 

Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

19:00 – 21:00 

“Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου” Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος 

“Η γραμμή” Λουκάς Αγέλαστος 

“Βασιλικός” Βαγγέλης Σέρφας 

“Κλεονίκη” Άννα Αντωνοπούλου 

“Μέσα μου βλέπω μονάχα θάλασσα” Γιώργος Κυβερνήτης Νεφέλη Οικονόμου Πάντζου Μαρία Σιδηροπούλου Αλέξης Χατζηγιάννης 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

21:00 – 23:00 

“Birds with no legs” Παύλος Σταμάτης 

“ Soldier 365” Έλια Καλογιάννη 

“Chekhov’s gun” Χρήστος Αργυρός 

“Το βάρος της θάλασσας” Κωστής Αλεβίζος 

“Σκοπελίτης ή το πλοίο” Γιώργος Γκότζος 

“Ο μάγκας” Αλέξανδρος Κακανιάρης 

“Alpha male” Χρήστος Δημολίκας 

Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 

Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

17:00 – 19:00 

Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου 18’ 

  • Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτης Ντίνος Κατσουρίδης 
  • Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ στην Ιωάννα Λυγίζου 

Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς του Βασίλη Κεκάτου 9’ 

  • Βραβείο Σκηνοθεσίας 
  • Τιμητική Διάκριση καλύτερης ανδρικής ερμηνείας στον Νικολάκη Ζεγκίνογλου 
  • Εύφημο μνεία στον Ιώκο –Ιωάννη Κοτίδη 

Κλεονίκη της Άννας Αντωνοπούλου 28’ 

  • Βραβείο Ντοκιμαντέρ 

« Το βάρος της θάλασσας » του Κωστή Αλεβίζου 16’ 

  • Τιμητική διάκριση Φωτογραφίας στον Γιώργο Φρέντζο GSC 
  • Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Σίσσυ Τουμάση 

«Μίλα» του Ανδρέα Βακαλιού 15’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου Έπαινος Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών –GSC Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ) Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ) 

« Ο Μάγκας » του Αλέξανδρου Κακανιάρη 17’ Εύφημο Μνεία 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

19:00 – 21:00 

“Για χρόνια πλάγιαζα νωρίς” Ιάκωβος Παναγόπουλος 

“Γραίγος” Αλέξανδρος Κόντος 

“Land” Θεοδώρα Πασκουινέλλι Αντζέλικα Λένα 

“Autour du lit (Περί του κρεβατιού)” Νίνα Αλεξανδράκη 

“Η απελευθέρωση του Χάραλντ Κβíστ” Μελίνα Μαράκη 

“Υπνοβατώντας” Μελίσσα Αναστάση 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

21:00 – 23:00 

“Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς” Βασίλης Κεκάτος 

“Βίαιη Εξίσωση” Αντώνης Ντούσιας 

“Η Θάλασσα” Μιχάλης Χαπέσιης 

“Off guard” Ντάινα Παπαδάκη 

“Identity” Πάνος Παππάς Δέσποινα Χαραλάμπους 

“Στο δωμάτιο” Γεωργία Μ. Σωτήρχου 

“Cloud” Μιχάλης Δημητρίου 

Σάββατο 12 Οκτωβρίου 

Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

17:00 – 19:00 

« Για χρόνια πλάγιαζα νωρίς » του Ιάκωβου Παναγόπουλου 29’ Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στον Χρήστο Συμεωνίδη 

« Chopper » του Γιώργου Καψανάκη 10’ Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στους Νίκο Γιαννακάκη και Δημήτρη Γιαννούλη 

« Sable Noir » του Θανάση Τρουμπούκη 20’ Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Χρήστο Γιαννακόπουλο 

Υπνοβατώντας της Μελίνας Αναστάση 19’ Βραβείο Έλληνες του Κόσμου -Σωκράτης Δημητριάδη 

«Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου » του Κων/νου Αντωνόπουλου 23’ Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στην Λίβια Νεριτσοπούλου 

Οκτωβρίου Saturday Σάββατο 

Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

19:00 – 21:00 

Index του Νικόλα Κολοβού 12’ Χρυσός Διόνυσος 

Sad girl weekend των Δημήτρη Τσακαλέα & Λήδα Βαρτζιώτη 15’ 

  • Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας 
  • Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στον Βαγγέλη Καμπέρη 

“W” του Στέλιου Κουπετώρη 6’ Τιμητική Διάκριση Ειδικά Εφέ στους Γιάννη Πατσιαούρα , Berta Valverde & Dan Pryor Βραβείο ΕΤΕΚΤ 

«Στο δωμάτιο» της Γεωργίας Μ.Σωτήρχου 14’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου 

« Βίαιη Εξίσωση» σε σκηνοθεσία του Αντώνη Ντούσια 5’ Βραβείο Animation 

«Pathologies of everyday life» του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου 11’ Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Γιάννη Αντύπα 

«Ο Καραγκιόζης» του Μιχάλη Γιγιντή 26’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου 

I am Mackenzie της Αρτέμιδος Αναστασιάδου 20’ 

  • Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας 

Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

21:00 – 23:00 

Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου 18’ 

  • Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτης Ντίνος Κατσουρίδης 
  • Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ στην Ιωάννα Λυγίζου 

Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς του Βασίλη Κεκάτου 9’ 

  • Βραβείο Σκηνοθεσίας 
  • Τιμητική Διάκριση καλύτερης ανδρικής ερμηνείας στον Νικολάκη Ζεγκίνογλου 
  • Εύφημο μνεία στον Ιώκο –Ιωάννη Κοτίδη 

Κλεονίκη της Άννας Αντωνοπούλου 28’ 

  • Βραβείο Ντοκιμαντέρ 

« Το βάρος της θάλασσας » του Κωστή Αλεβίζου 16’ 

  • Τιμητική διάκριση Φωτογραφίας στον Γιώργο Φρέντζο GSC 
  • Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Σίσσυ Τουμάση 

«Μίλα» του Ανδρέα Βακαλιού 15’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου Έπαινος Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών –GSC Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ) Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ) 

« Ο Μάγκας » του Αλέξανδρου Κακανιάρη 17’ Εύφημο Μνεία 

Κυριακή 13 Οκτωβρίου 

Βραβεία και Διακρίσεις 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

17:00 – 19:00 

Lake of happiness” του Aliaksei Paluyan από την Λευκορωσία Γερμανία Ισπανία 30’ Βραβείο Σκηνοθεσίας 

“Εξομολόγηση ” του Ανδρέα Σιεηττάνη από την Κύπρο 22’ ThisisEU- Ευρωπαϊκές Αξίες 

“Story” της Jolanta Bankowska από την Πολωνία 5’ Καλύτερη Ταινία Κινουμένου Σχεδίου 

“Brotherhood” του Meryam Joober από το Τυνησία – Καναδάς –Κατάρ –Σουηδία 25’ Grand Prix 2019 Βραβείο FIPRESCI 

Βραβεία και Διακρίσεις 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

19:00 – 21:00 

“Maras” του Salvador Calvo από την Ισπανία 23’ Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE 

“Weightlifter του Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk από Ουκρανία Πολωνία 30’ Drama Short Film Candidate for the European Film Awards 2019 

“Nellie” της Gaja Moderndorfer από την Σλοβενία 14’ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιoανατολικής Ευρώπης ` “ Pinky Promise ” της Sophie Linnenbaum από την Γερμανία 17’ Εύφημος Μνεία 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

21:00 – 23:00 

“Sad girl weekend” Δημήτρης Τσακαλέας Λήδα Βαρτζιώτη 

“Pathologies of everyday life” Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος 

“Εξομολόγηση” Ανδρέας Σιεηττάνης 

“Πλαστικά λουλούδια” Γιάννης Ζαφείρης 

“Μίλα” Ανδρέας Βακαλιός 

“One day one fly” Πέτρος Νιαμονιτάκης 

“Παγίδα” Βασίλης Γουδέλης 

“Index” Νικόλας Κολοβός 

Δευτέρα 14 Οκτωβρίου  

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

19:00 – 21:00 

“Αγάπα με” Σαμουράκης Αντώνης 

“Άννα και Φαίδρα” Ελίνα Πάνικ 

“Διάπλους ιστορίες ελπίδας” Ιφιγένεια Κοτσώνη 

“Ρούζ” Κωστής Θεοδοσόπουλος 

“Αζάν” Γεωργία Μαραγγούλη 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

21:00 – 23:00 

“H σιωπή του δάσους” Βαλεντίνα Τζιάλλι 

“Sable noir” Θανάσης Τρουμπούκης 

“Μαύρη αλήθεια” Γιώργος Μπισδίκης 

“Γιος” Κώστας Τατάρογλου 

“Χίμαιρα” Μελπομένη 

“Ελληνικόν” Κωνσταντίνος Πρέπης 

“I am Mackenzie” Άρτεμις Αναστασιάδου 

Τρίτη 15 Οκτωβρίου 

Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

19:00 – 21:00 

Index του Νικόλα Κολοβού 12’ Χρυσός Διόνυσος 

Sad girl weekend των Δημήτρη Τσακαλέα & Λήδα Βαρτζιώτη 15’ 

  • Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας 
  • Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στον Βαγγέλη Καμπέρη 

“W” του Στέλιου Κουπετώρη 6’ Τιμητική Διάκριση Ειδικά Εφέ στους Γιάννη Πατσιαούρα , Berta Valverde & Dan Pryor Βραβείο ΕΤΕΚΤ 

«Στο δωμάτιο» της Γεωργίας Μ.Σωτήρχου 14’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου 

« Βίαιη Εξίσωση» σε σκηνοθεσία του Αντώνη Ντούσια 5’ Βραβείο Animation 

«Pathologies of everyday life» του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου 11’ Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Γιάννη Αντύπα 

«Ο Καραγκιόζης» του Μιχάλη Γιγιντή 26’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου 

I am Mackenzie της Αρτέμιδος Αναστασιάδου 20’ 

  • Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

21:00 – 23:00 

“Waithood” Λουιζιάνα Μιις 

“Ιφιγένεια: όχι πια δάκρυα” Γιώργος Γεωργακόπουλος 

“Ο δίκαιος” Χρήστος Πυθαράς 

“After party” Αλέξανδρος Ζαρμπής 

“W” Στέλιος Κουπετώρης 

“Seawolf” Χρήστος Σιταρίδης 

“Ο καραγκιόζης” Μιχάλης Γιγιντής 

Τετάρτη 16 Οκτωβρίου

Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

19:00 – 21:00 

« Για χρόνια πλάγιαζα νωρίς » του Ιάκωβου Παναγόπουλου 29’ Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στον Χρήστο Συμεωνίδη 

« Chopper » του Γιώργου Καψανάκη 10’ Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στους Νίκο Γιαννακάκη και Δημήτρη Γιαννούλη 

« Sable Noir » του Θανάση Τρουμπούκη 20’ Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Χρήστο Γιαννακόπουλο 

Υπνοβατώντας της Μελίνας Αναστάση 19’ Βραβείο Έλληνες του Κόσμου – Σωκράτης Δημητριάδης 

« Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου » του Κων/νου Αντωνόπουλου 23’ Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στην Λίβια Νεριτσοπούλου 

42ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό 42nd National Festival – Competition 

21:00 – 23:00 

“Under elden” Peter Pontikis 

“The dead ones” Stefan Georgiou 

“The right one” Urska Djukic Γαβριήλ Τζάφκας 

“Η ιστορία του Γιάννη” Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη 

“Keygrip” Νάσος Γκατζούλης 

“Γιαζίντι” Έκτωρ Σακαλόγλου 

“Chopper” Γιώργος Καψανάκης 

Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

Index του Νικόλα Κολοβού 12’ 

  • Χρυσός Διόνυσος 

Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς του Βασίλη Κεκάτου 9’ 

  • Βραβείο Σκηνοθεσίας 
  • Τιμητική Διάκριση καλύτερης ανδρικής ερμηνείας 
  • Εύφημο μνεία 

Υπνοβατώντας της Μελίνας Αναστάση 19’ 

  • Βραβείο Έλληνες του Κόσμου -Σωκράτης Δημητριάδης 

Κλεονίκη της Άννας Αντωνοπούλου 28’ 

  • Βραβείο Ντοκιμαντέρ 

Sad girl weekend των Δημήτρη Τσακαλέα & Λήδα Βαρτζιώτη 15’ 

  • Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας 
  • Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών 

Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου 18’ 

  • Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτης Ντίνος Κατσουρίδης 
  • Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ 

I am Mackenzie της Αρτέμιδος Αναστασιάδου 20’ 

  • Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας 

«Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου » του Κων/νου Αντωνόπουλου 23’ Τιμητική Διάκριση Μοντάζ 

“W” του Στέλιου Κουπετώρη 6’ Τιμητική Διάκριση Ειδικά Εφέ Βραβείο ΕΤΕΚΤ 

« Ο Μάγκας » του Αλέξανδρου Κακανιάρη 17’ Εύφημο Μνεία 

« Το βάρος της θάλασσας » του Κωστή Αλεβίζου 16’ 

  • Τιμητική διάκριση Φωτογραφίας 
  • Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας 

« Βίαιη Εξίσωση» σε σκηνοθεσία του Αντώνη Ντούσια 5’ Βραβείο Animation 

«Sable Noir » του Θανάση Τρουμπούκη 20’ Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Χρήστο Γιαννακόπουλο 

« Chopper » του Γιώργου Καψανάκη 10’ Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής 

«Για χρόνια πλάγιαζα νωρίς » του Ιάκωβου Παναγόπουλου 29’ Τιμητική Διάκριση Σκηνικών 

«Pathologies of everyday life» του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου 11’ Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Γιάννη Αντύπα 

«Ο Καραγκιόζης» του Μιχάλη Γιγιντή 26’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου 

«Στο δωμάτιο» της Γεωργίας Μ.Σωτήρχου 14’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου 

«Μίλα» του Ανδρέα Βακαλιού 15’ Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου Έπαινος Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών –GSC Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ) Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ) 

Βραβεία και Διακρίσεις 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 

«Brotherhood» από Τυνησία –Καναδά-Κατάρ –Σουηδία της Meryam Joober 25’ 

  • Grand Prix 2019 
  • Βραβείο FIPRESCI 

«Lake of happiness» του Aliaksei Paluyan από Λευκορωσία- Γερμανία –Ισπανία 30’ 

  • Βραβείο Σκηνοθεσίας 

«Weightlifter» από Ουκρανία Πολωνία του Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk 30’ 

  • Drama Short Film Candidate for the European Film Awards 2019 

«Maras» του Salvador Calvo από την Ισπανία 23’ 

  • Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE 

« Εξομολόγηση » του Ανδρέα Σιεηττάνη από την Κύπρο 22’ 

  • #ThisisEU- Ευρωπαϊκές Αξίες 

«Nellie» της Gaja Möderndorfer από την Σλοβενία 14’ 

  • Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιoανατολικής Ευρώπης 

«Story» της Jolanta Bankowska από την Πολωvία 5’ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων 

«Pinky Promise / Υπόσχεση » της Sophie Linnenbaum από την Γερμανία 17’ 

  • Εύφημος Μνεία Βραβείο Τηλεοπτικού Σταθμού της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες»

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα