16.7 C
Athens
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

3ο Φεστιβάλ εφηβικού θεάτρου από την Στέγη

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η Grasshopper Youth (Σοφία Βγενοπούλου, Κατερίνα Σκουρλή και Βαγγέλης Κυριακού), και η Στέγη διοργανώνουν το φεστιβάλ εφηβικού θεάτρου.

Το τριήμερο 11-13 Απριλίου 2014 στο πλαίσιο του 4ου Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου, η Στέγη θα γεμίσει με εφήβους που θα παρουσιάσουν παραστάσεις για τη ζωή των νέων του σήμερα.

Με πολλή όρεξη, φαντασία και ενθουσιασμό αλλά και υπευθυνότητα, οι μαθητές-μέλη σχολικών θεατρικών ομάδων ή ομάδων δήμων από την Αθήνα αλλά και από την επαρχία, ζωντανεύουν στη Μικρή Σκηνή της Στέγης τους προβληματισμούς και τα όνειρά τους.  

Σε αυτό το θεατρικό μαραθώνιο, πεδίο καλλιτεχνικής ανταλλαγής και γόνιμου προβληματισμού, θα παρουσιαστούν κείμενα που έχουν διαμορφωθεί στην διάρκεια θεατρικών εργαστηρίων. Τα εργαστήρια αυτά έχει οργανώσει και επιμεληθεί η Grasshopper youth.

Μέσα από την αλληλεπίδραση εφηβικών θεατρικών ομάδων με έμπειρους και καταξιωμένους καλλιτέχνες του θεάτρου, οι δεκατρείς εφηβικοί θίασοι που συμμετέχουν στο φεστιβάλ ολοκληρώνουν το συναρπαστικό ταξίδι τους και υψώνουν τη δική τους φωνή.

Σύμφωνα με την πρακτική που εγκαινιάστηκε πέρυσι, στο φετινό φεστιβάλ περιλαμβάνονται:

• θεατρικά έργα που ανήκουν στο είδος devised theatre, δηλαδή έργα που έχουν προκύψει από αυτοσχεδιασμούς και τεχνικές θεατρικής γραφής, και επιμελούνται δραματουργικά οι υπεύθυνοι σκηνοθέτες για κάθε ομάδα, Σοφία Βγενοπούλου, Κατερίνα Σκουρλή, Βαγγέλης Κυριακού και Γεωργία Μαυραγάνη.

• θεατρικά έργα Ελλήνων συγγραφέων, μετά από εντατικά εργαστήρια με τις αντίστοιχες ομάδες που αναλαμβάνουν να τα παρουσιάσουν (φετινοί προσκεκλημένοι συγγραφείς ο Φίλιππος Μανδηλαράς και ο Σάκης Σερέφας).

• θεατρικά έργα από το φεστιβάλ εφηβικού θεάτρου Connections του Εθνικού Θεάτρου της Αγγλίας σκηνοθετημένα από έμπειρους σκηνοθέτες της νέας γενιάς (πρώτη συμμετοχή φέτος του Γιάννη Λεοντάρη και της Αργυρώς Χιώτη).

Μικρή Σκηνή
Είσοδος δωρεάν με δελτία εισόδου. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Πρόγραμμα Φεστιβάλ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/4/14

17:00- ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΕΦΗΒΟΥΣ»
18:00-ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ & ΛΥΚΕΙΟ ΙΛΙΟΥ «ΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ»
19:00-ΟΜΑΔΑ ΛΕΩΦΟΡΟΣ «REUNION»
20:00-14ο ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ «MOBILE PHONE SHOW»
21:00-ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ « ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ»
22:00-ΜΕΙΚΤΗ ΟΜΑΔΑ ΣΤΕΓΗΣ «ΙΑΠΩΝΙΑ»

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/4/14

14:00-ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΕΦΗΒΟΥΣ»
15:00-3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ «ΣΑΝ ΤΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ;»
16:00-20ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ «ΧΗΜΕΙΑ»
17:00-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Α’ΑΘΗΝΑΣ «ΟΛΑ ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ»
18:00-14ο ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ «MOBILE PHONE SHOW»
19:00-1ο ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ «Ο ΘΕΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ»
20:00-6ο ΛΥΚΕΙΟ ΙΛΙΟΥ «ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒHTA»
21:00-ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ «Η ΕΚΔΡΟΜΗ»
22:00-43ο ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ «ΕΔΩ ΞΕΧΥΝΕΤΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ»

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/4/14

14:00-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Α’ΑΘΗΝΑΣ «ΟΛΑ ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ»
15:00-3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ «ΣΑΝ ΤΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ;»
16:00-20ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ «ΧΗΜΕΙΑ»
17:00-ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ «ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ»
18:00-1ο ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ «Ο ΘΕΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ»
19:00-6ο ΛΥΚΕΙΟ ΙΛΙΟΥ «ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒHTA»
20:00-ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ «Η ΕΚΔΡΟΜΗ»
21:00- ΜΕΙΚΤΗ ΟΜΑΔΑ ΣΤΕΓΗΣ «ΙΑΠΩΝΙΑ»
22:00-43ο ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ «ΕΔΩ ΞΕΧΥΝΕΤΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ»

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα