35.9 C
Athens
Κυριακή, 21 Ιουλίου, 2024

Οι νικητές στα Βραβεία Ιρις 2023 – Το “Πίσω από τις θημωνιές” της Ασημίνας Προέδρου σάρωσε με 10 βραβεία

Με παρουσιάστριες τις ηθοποιούς Νατάσα Εξηνταβελώνη και Λίλα Μπακλέση πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία η 14η Τελετή Απονομής Ίρις, που διεξήχθε για μία ακόμη χρονιά στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση.

Η η ταινία “Πίσω από τις θημωνιές” της Ασημίνας Προέδρου, που ήταν υποψήφια και στις 15 κατηγορίες, που σχετίζονται με τις υποψηφιότητες για ταινίες μεγάλου μήκους, κέρδισε 10 συνολικά βραβεία, κυριαρχώντας σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες.
Αναλυτικά οι νικητές:

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Ιωάννα Μπολομύτη, Markus Halberschmidt, Vladimir Anastasov, Angela Nestorovska

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Ασημίνα Προέδρου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Ασημίνα Προέδρου

ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Στάθης Σταμουλακάτος

ΒΡΑΒΕΙΟ Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Black Stone: Ελένη Κοκκίδου

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Χρήστος Κοντογεώργης

pisoapothimonies.PNG

ΒΡΑΒΕΙΟ Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Ντίνα Μιχαηλίδου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Σίμος Σαρκετζής

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΝΤΑΖ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Ηλέκτρα Βενάκη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Για την ταινία Χειροπαλαιστής: Φωτεινή Οικονομοπούλου, Βασιλική Πατρούμπα, Σοφία Δημοπούλου, Γιώργος Γούσης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΨΗΦΙΚΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Για την ταινία Μέρες Ξηρασίας/Burning Days: Γιώργος Τσούργιαννης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Για την ταινία Airhostess-737: Θανάσης Νεοφώτιστος, Δημήτρης Τσακαλέας, Ιωάννα Μπολομύτη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ

Για την ταινία Μια νύχτα στο νεκροταφείο: Στέλιος Πολυχρονάκης, Κωνσταντίνος Βασίλαρος

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Για την ταινία Μνήμη με Ουρά: Δημήτρης Ινδαρές

ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

Για την ταινία Τσουλάκια: Δέσποινα Μαυρίδου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Ασημίνα Προέδρου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Για την ταινία Broadway: Gabriel Yared

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ

Για την ταινία Broadway: Αννα Γεωργιάδου

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

Για την ταινία Broadway: Μάρλι Αλειφέρη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΧΟΥ

Για την ταινία Πίσω από τις θημωνιές: Νίκος Παπαδημητρίου, Ηλέκτρα Βενάκη, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΜΑΚΙΓΙΑΖ, ΚΟΜΜΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ

Για την ταινία Broadway: Ιωάννα Λυγίζου, Χρόνης Τζήμος, Χαρά Βασιλειάδη

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΦΦΕ & ΟΠΤΙΚΩΝ ΕΦΦΕ

Για την ταινία Dodo: Thomas Duval, Fabien Guiliani, Αντώνης Κοτζιάς, Ειρήνη Βιανέλλη, Μιχάλης Νερομυλιώτης

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Μπέτυ Λιβανού, ηθοποιός

Χορηγοί της εκδήλωσης ήταν το κτήμα Kyr-Yianni και η μπύρα Fischer.

Οι υποψηφιότητες που είχαν περάσει στην τελική και Β΄ φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων ήταν οι εξής:

(Οι τίτλοι των ταινιών σε αλφαβητική σειρά)*

Βραβείο Ειδικών και Οπτικών Εφφέ

Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Αντώνης Κοτζιάς
Από την ταινία Broadway: Σόλων Γιαννούτσος, Αντώνης Κοτζιάς, Βάσω Λαδιά, Άσπα Παπαγεωργίου, Γρηγόρης Κανελλόπουλος, Ιάσωνας Μεϊντάνης, Κωστής Κτιστάκης, Αγγελική Γκαλερίδη, Εύα Χατζή
Από την ταινία Dodo: Thomas Duval, Fabien Guiliani, Αντώνης Κοτζιάς

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ

Από την ταινία Ησυχία 6-9: Σίσσυ Πετροπούλου
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Δώρα Νάζου
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Εύη Ζαφειροπούλου, Giulio Zecchini
Από την ταινία Broadway: Ιωάννα Λυγίζου, Χρόνης Τζήμος, Χαρά Βασιλειάδη
Από την ταινία Dodo: Ιωάννα Λυγίζου, Χρόνης Τζήμος

Βραβείο Ήχου

Από την ταινία Ησυχία 6-9: Κώστας Βαρυμποπιώτης, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Νίκος Παπαδημητρίου, Ηλέκτρα Βενάκη, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Francesco Morosini, Παναγιώτης Παπαγιαννόπουλος, Στέφανος Ευθυμίου, Χρήστος Γιαννακόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης
Από την ταινία Broadway: Δημήτρης Κανελλόπουλος, Βάλια Τσέρου, Vincent Verdoux
Από την ταινία Dodo: Fabrice Osinski, Στέφανος Ευθυμίου, Quentin Collette, Philippe Charbonnel

Βραβείο Ενδυματολογίας

Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Κική Μήλιου
Aπό την ταινία Η Πόλη και η Πόλη: Μάρλι Αλειφέρη, Βασιλεία Ροζάνα
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Μαγιού Τρικεριώτη
Από την ταινία Broadway: Μάρλι Αλειφέρη
Από την ταινία Dodo: Εύα Γουλάκου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Από την ταινία Ησυχία 6-9: Marton Agh, Μαρία Εύα Μαυρίδου
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Εδουάρδος Γεωργίου
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Δημήτρης Βέργος
Από την ταινία Broadway: Άννα Γεωργιάδου
Από την ταινία Dodo: Ελένη Βαρδαβά

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Από την ταινία Μπάσταρδα: Μικές Μπίλης, Μazoha (Τζίμης Πολιούδης)
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Μάριος Στρόφαλης
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Γρηγόρης Ελευθερίου
Από την ταινία Broadway: Gabriel Yared
Από την ταινία Dodo: Delaney Blue aka Τζωρτζ Μπετζούνης

Βραβείο Μοντάζ

Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Ηλέκτρα Βενάκη
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Χρήστος Γιαννακόπουλος
Από την ταινία Black Stone: Ιωάννα Πογιαντζή
Από την ταινία Broadway: Γιώργος Λαμπρινός
Από την ταινία Dodo: Vincent Tricon, Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

Από την ταινία Ησυχία 6-9: Γιώργος Καρβέλας
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Σίμος Σαρκετζής
Από την ταινία Broadway: Κωνσταντίνος Κουκουλιός
Από την ταινία Burning Days: Χρήστος Καραμάνης
Από την ταινία Dodo: Ολυμπία Μυτιληναίου

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Από την ταινία Aκουσε με: Γιώργος Πυρπασόπουλος
Από την ταινία Εκεί που Ζούμε: Στέλιος Μάινας
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Χρήστος Κοντογεώργης
Από την ταινία Broadway: Χρήστος Πολίτης
Από την ταινία Dodo: Άγγελος Παπαδημητρίου

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

έξι (6) υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας

Από την ταινία Με Αξιοπρέπεια: Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη
Από την ταινία Εκεί που Ζούμε: Μαρία Καλλιμάνη
Από την ταινία Ησυχία 6-9: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Ντίνα Μιχαηλίδου
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Θεοδώρα Τζήμου
Από την ταινία Dodo: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Από την ταινία Εκεί που Ζούμε: Προμηθέας Αλειφερόπουλος
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Στάθης Σταμουλακάτος
Από την ταινία Black Stone: Γιώργος Κατσής
Από την ταινία Broadway: Φοίβος Παπαδόπουλος
Από την ταινία Dodo: Άκης Σακελλαρίου

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Λένα Ουζουνίδου
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Ευγενία Λάβδα
Από την ταινία Black Stone: Ελένη Κοκκίδου
Από την ταινία Broadway: Eλσα Λεκάκου
Από την ταινία Dodo: Σμαράγδα Καρύδη

Βραβείο Σεναρίου

Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Ασημίνα Προέδρου
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Θάνος Αναστόπουλος, Stefano Dongetti
Από την ταινία Black Stone: Σπύρος Ιακωβίδης, Ziad Semaan
Από την ταινία Broadway: Χρήστος Μασσαλάς
Από την ταινία Dodo: Πάνος Χ. Κούτρας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Από την ταινία Ησυχία 6-9: Χρήστος Πασσαλής
Από την ταινία Μπάσταρδα: Νίκος Πάστρας
Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Ασημίνα Προέδρου
Από την ταινία Black Stone: Σπύρος Ιακωβίδης
Από την ταινία Broadway: Χρήστος Μασσαλάς

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Ασημίνα Προέδρου
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Θάνος Αναστόπουλος
Από την ταινία Black Stone: Σπύρος Ιακωβίδης
Από την ταινία Broadway: Χρήστος Μασσαλάς
Από την ταινία Dodo: Πάνος Χ. Κούτρας

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

Από την ταινία Νύχτες Αυγούστου: Άλκηστη Μιχαλοπούλου
Από την ταινία Τσουλάκια: Δέσποινα Μαυρίδου
Από την ταινία Φωτοευαισθησία: Μελίνα Λουκανίδου
Από την ταινία Love you more than peanut butter: Αριάδνη Λίττου
Από την ταινία Salted Lake: Αλέξανδρος Σολτς

Βραβείο Μικρού Μήκους Animation

Από την ταινία Μια Νύχτα στο Νεκροταφείο: Στέλιος Πολυχρονάκης, Κωνσταντίνος Βασίλαρος
Από την ταινία Ροζ Βουνό: Thomas Künstler, Κωνσταντίνος Βασίλαρος
Από την ταινία Cat Postale: Ζαχαρίας Μαυροειδής, Μαρία Κοντογιάννη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ

Από την ταινία Δωμάτια με θέα: Νικόλας Παπαδημητρίου, Νικολέτα Παράσχη
Από την ταινία Μνήμη με Ουρά: Δημήτρης Ινδαρές
Από την ταινία IODINE, Η Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου: Ορφέας Περετζής, Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Νίκη Θεοδωρίδη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Από την ταινία 11:20: Δημήτρης Νάκος, Θάνος Αναστόπουλος
Από την ταινία Όχι Αύριο: Αμέρισσα Μπάστα, Ιωάννα Σουλτάνη
Από την ταινία Τελευταία Πνοή: Χάρης Ραφτογιάννης
Από την ταινία Airhostess-737: Θανάσης Νεοφώτιστος, Δημήτρης Τσακαλέας, Ιωάννα Μπολομύτη
Από την ταινία Tokakis ή What’s my Name: Θάνος Τοκάκης, Μαρίνα Δανέζη, Τάσος Κορωνάκης

Βραβείο Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

Από την ταινία Προς τον Βορρά: Κωνσταντίνος Βασίλαρος
Από την ταινία Burning Days: Γιώργος Τσούργιαννης
Από την ταινία Kerr: Νίκος Μουστάκας, Νάνσυ Κοκολάκη

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

Από την ταινία Αποχαιρετισμός, Η Μνήμη του Τόπου: Βαγγέλης Φάμπας, Σταύρος Ψυλλάκης
Από την ταινία Οι Γάμοι της Τήλου: Romanna Lobach, Παναγιώτης Ευαγγελίδης
Από την ταινία Η Πόλη και η Πόλη: Μαρία Δρανδάκη, Χρήστος Πασσαλής, Σύλλας Τζουμέρκας
Από την ταινία Χειροπαλαιστής: Φωτεινή Οικονομοπούλου, Βασιλική Πατρούμπα, Σοφία Δημοπούλου, Γιώργος Γούσης
Από την ταινία The Other Half: Γιώργος Μουτάφης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Από την ταινία Πίσω από τις Θημωνιές: Ιωάννα Μπολομύτη, Markus Halberschmidt, Vladimir Anastasov, Angela Nestorovska
Από την ταινία Φαντάσματα της Επανάστασης: Στέλλα Θεοδωράκη, Nicoletta Romeo, Θάνος Αναστόπουλος, Roberto Romeo
Από την ταινία Black Stone: Μαρία Κοντογιάννη
Από την ταινία Broadway: Αμάντα Λιβανού, Bertrand Gore, Cristian Nicolescu, Χρήστος Μασσαλάς
Από την ταινία Dodo: Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας, Marie-Pierre Macia, Claire Gadea, Joseph Rouschop

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα