22.3 C
Athens
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας ταξιδεύει στην Ταινιοθήκη της Ελλάδας

Το Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, μετά την πετυχημένη 36η διοργάνωση του στην όμορφη βορειοελλαδίτισσα πόλη, ταξιδεύει στην Ταινιοθήκη της Ελλάδας (“Λαΐς, Ιερά Οδός) στις 31/10-6/11.

Η Αθήνα είναι ο πρώτος σταθμός ενός μεγάλου ταξιδιού σε 65 πόλεις της Ελλάδας και 10 του εξωτερικού, που το Φεστιβάλ θα πραγματοποιήσει από τον Οκτώβριο του 2013 έως τον Σεπτέμβριο του 2014.

Απο την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου έως την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου, η Ταινιοθήκη της Ελλάδας θα προβάλλει τις βραβευμένες ταινίες του φετινού Ελληνικού και  Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας, το σύνολο των ελληνικών φετινών διαγωνιζόμενων ταινιών και μαζί, ένα μοναδικό αφιέρωμα σε γερμανικές ταινίες μικρού μήκους για παιδιά και ενήλικες.

Θυμίζουμε πως φέτος, στην Δράμα, προβλήθηκαν 39 ελληνικές ταινίες μικρού μήκους από τις συνολικά 184 που υποβλήθηκαν στο Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα. σε πείσμα της οικονομικής δυσπραγίας…

Πρόκειται για ανεξάρτητες στην πλειονότητά τους παραγωγές: μόνο τέσσερις αποτελούν παραγωγή του προγράμματος ΜΙΚΡΟΦΙΛΜ της ΕΡΤ και μόλις μία του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.

H μεγάλη πρωταγωνίστρια φέτος είναι η οικονομική κρίση που μοιάζει να μονοπωλεί την θεματική μιας μεγάλης μερίδας των δημιουργών -είτε ως κεντρικός πυρήνας των ιστοριών τους, είτε ως φόντο σε μια Ελλάδα που δοκιμάζεται: ανεργία, φτώχια, έξαρση του εθνικισμού, ρατσιστικά εγκλήματα, χρέη και κατασχέσεις, αυτοκτονίες, διαδηλώσεις, ΜΑΤ, μετανάστευση, εργασιακή εκμετάλλευση. Σταθερή θεματική οι διαπροσωπικές σχέσεις (οικογένεια, έρωτας, φιλία, ομοφυλοφιλία), χωρίς να λείπουν και κάποιες εκπλήξεις, όπως η ταινία με ηρωίδα μια μεταγλωσσική κωφή.

Ενδεικτικό της τάσης των νέων δημιουργών να καταπιάνονται με τα καυτά ζητήματα που ταλανίζουν την ελληνική κοινωνία είναι το γεγονός που φέτος, στη  Δράμα, μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε η Ασημίνα Προέδρου. Με την άκρως επίκαιρη ταινία της “Red Hulk” προσεγγίζει σε βάθος το θέμα του νεοναζισμού και της διείσδυσης του στους νέους.
Φέτος άλλωστε είναι η χρονιά των γυναικών, αφού υπογράφουν (ή συνυπογράφουν) ταινίες 19 σκηνοθέτριες -ανάμεσά τους και παλιές γνώριμες του φεστιβάλ. Πολλοί είναι και οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Νικήτα Τσακίρογλου, Μανώλη Μαυροματάκη, Θεοδώρα Τζήμου, Ιερώνυμο Καλετσάνο, Ερρίκο Λίτση, Γιώργο Πυρπασόπουλο, Άκη Σακελλαρίου, Κόρα Καρβούνη, Ορφέα Αυγουστίδη, Χρήστο Χατζηπαναγιώτη.

Μεγάλο ενδιαφέρον έχει και το αφιέρωμα στη Γερμανία, με επιλεγμένες ταινίες μικρού μήκους από τα Διεθνή Φεστιβάλ Δρέσδης και Ρέγκενσμπουργκ. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και μερικές πολύ αξιόλογες γερμανικές παιδικές ταινίες που θα προβληθούν την Κυριακή 3/11 (7 μ.μ.).

Σημειώστε πως οι βραβευμένες ταινίες του ελληνικού προγράμματος θα προβληθούν την πρώτη και την τελευταία μέρα της εκδήλωσης.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΒΟΛΩΝ:

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

* 17:00 – 19:00 / Βραβευμένες ταινίες 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Dead End (15’) της Τώνιας Μισιαλή /  Νικολέτα (19’) της Σόνια Λίζα Κέντερμαν / Pietá (13’) του Αλέξανδρου Τσαντίλα / Εθελοντές (20’) του Θοδωρή Βουρνά / Άνευ (8’) της Ιουλιέτας Καλαντζή / Γεννήτρια (19’) της Νικολέτας Λεούση

* 19:00 – 21:00 / Βραβευμένες ταινίες 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Memory Reloaded (20’) των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους / Travel Express (20’) της Νατάσσας Ξύδη / Στο κατώφλι (19’) της Αναστασίας Κρατίδη / Συνθήκη 10/60 (21’) του Ακη Πολύζου / Μαθήματα οδήγησης (20’) του Βασίλη Καλαμάκη

* 21:00 – 23:00 / Βραβευμένες ταινίες 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Αννα (22’) του Σπύρου Χαραλάμπους / Red Ηulk (26’) της Ασημίνας Προέδρου / Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio (8′) του Αναστάσιου Γκότση / Δεν είμαι τώρα εδώ (9’) των Ζήση Κοκκινίδη και Ιωνα Παπασπύρου / Σκιαμαχία (14’) του Ντίνου Γρηγορίου / Counting Happiness (12’) της Βενετίας Ευριπιώτου.

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013

* 19.00 – 21.00 / Βραβεία και Διακρίσεις 19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους
Κουκλόσπιτο (Et dukkehjem, 26’) του Τομπάιας Γκούντορφ Μπέσεν (Δανία) /  Η τέχνη του Θανάτου (Monsieur Thanatier’s Αrtistry, 14’) του Ντέιβιντ Λε Μποζέκ (Γαλλία) /  Φυγάς (The Runaway, 22’) του Ζαν-Μπερνάρ Μάρλιν (Γαλλία) / Μοναξιά (Loneliness, 16′) της Λιόβα Τζεντλίκι (Ρουμανία) /  Θιβετιανός Λύχνος (Butter Lamp, 15′) του Γουέι Χου (Κίνα – Γαλλία) / Η Μέρα των Νεκρών (All Soul’s Day, 18’) της Αλεξάντρα Τερπίνσκα (Πολωνία)

* 21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Memory Reloaded (20’) των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους / Red Ηulk (26’) της Ασημίνας Προέδρου / Being Richard Kensington (15′) του Κρίστοφερ Α. Μαρκς / Chamber Orchestra (14′) των Αριστοτέλη Μαραγκού και Ρεμπέκα Ε. Μάρσαλ / Στο κατώφλι (19’) της Αναστασίας Κρατίδη / Σκιαμαχία (14’) του Ντίνου Γρηγορίου

Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

* 19:00-21:00 / Πανόραμα Επιλεγμένων Γερμανικών Ταινιών Μικρού Μήκους

* 21.00 – 23.00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Νικολέτα (19’) της Σόνια Λίζα Κέντερμαν / Party Animals (12′) του Ιωάννη Ανδριά /  Pietá (13’) του Αλέξανδρου Τσαντίλα / Χρόνια Πολλά Τασία (26′) του Χάβιζ Ακούρ / To Δείπνο (11′) του Δημήτρη Αργυρίου / O Ηρακλής και οι Στυμφαλίδες Ορνιθες (5′) της Ευθυμίας Μουργιά / Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio (8’) του Αναστάσιου Γκότση / Family Thrill (15′) του Δημήτρη Στρατάκη

Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

* 19:00-21:00 / Γερμανικές Ταινίες Μικρού Μήκους Για Παιδιά

* 21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Debtfools (9′) των Φίλιππου Βαρδάκα και Δέσποινας Οικονομοπούλου / Μια Ηχηρή Ιστορία (14’) της Αλκυόνης Βαλσάρη / Ο Έλβις είναι Νεκρός (8’) του Στέργιου Πάσχου / Up or Down (15’) του Γεώργιου Κουκουμά /  8 (8′) της Χαράς Δέλα / Don’t let the door hit you on your Way Out (7’) του Ιωάννη Τσακιρίδη / Δεν είμαι τώρα Εδώ (9’) των Ζήση Κοκκινίδη και Ιωνα Παπασπύρου / Man in a Βox (5’) του Ηλία Παπασταματίου / Αννα (22’) του Σπύρου Χαραλάμπους / Counting Happiness (12’) της Βενετίας Ευριπώτου

Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013

* 19:00-21:00 / Γερμανικά Φεστιβάλ Μικρού Μήκους: Δρέσδη-Ρέγκενσμπουργκ

* 21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Αντιπαροχή (17’) της Νάνσυς Σπετσίωτη / Dead End (15’) της Τώνιας Μισιαλή / Ο Χριστός Σταμάτης στου Γκύζη (11′) της Αμέρισσας Μπάστα /  Μαθήματα Οδήγησης (20′) του Βασίλη Καλαμάκη / Ο Ηλιος κι ο Βοριάς (10′) του Θανάση Νεοφώτιστου / Η Ραφή (14′) της Σάντρα Φασιό / Ανευ (8′) της Ιουλιέτας Καλαντζή / Γεννήτρια (19′) της Νικολέτας Λεούση

Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013

* 19.00 – 21.00 / Βραβεία και Διακρίσεις 19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους
Κουκλόσπιτο (Et dukkehjem, 26’) του Τομπάιας Γκούντορφ Μπέσεν (Δανία) / Η τέχνη του Θανάτου (Monsieur Thanatier’s Αrtistry, 14’) του Ντέιβιντ Λε Μποζέκ (Γαλλία) /  Φυγάς (The Runaway, 22’) του Ζαν-Μπερνάρ Μάρλιν (Γαλλία) / Μοναξιά (Loneliness, 16′) της Λιόβα Τζεντλίκι (Ρουμανία) / Θιβετιανός Λύχνος (Butter Lamp, 15′) του Γουέι Χου (Κίνα – Γαλλία) /  Η Μέρα των Νεκρών (All Soul’s Day, 18’) της Αλεξάντρα Τερπίνσκα (Πολωνία)

* 21:00 – 23:00 / Διαγωνιστικό Πρόγραμμα 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Fuck Freud (22′) του Αδάμ Καρυπίδη / Εθελοντές (20’) του Θοδωρή Βουρνά / Αν Ηταν Νόμιμος ο Βιασμός (18′) του Αλέξανδρου Σιπσίδη / Δεν θα Υποκύψουμε (5′) του Γιώργου Μπακόλα / Travel Express (20′) της Νατάσσας Ξύδη / Συνθήκη 10/60 (21’) του Ακη Πολύζου / Υστερόγραφο (12′) των Ισμήνη Φραγκιουδάκη, Ντενίζ Διονυσίου, Ελβίρας Χασάπη

Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2013

* 17:00 – 19:00 / Βραβεία & Διακρίσεις 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Αννα (22’) του Σπύρου Χαραλάμπους /  Red Ηulk (26’) της Ασημίνας Προέδρου / Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio (8′) του Αναστάσιου Γκότση / Δεν είμαι τώρα εδώ (9’) των Ζήση Κοκκινίδη και Ιωνα Παπασπύρου / Σκιαμαχία (14’) του Ντίνου Γρηγορίου / Counting Happiness (12’) της Βενετίας Ευριπιώτου

* 19:00 – 21:00 / Βραβεία & Διακρίσεις 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Dead End (15’) της Τώνιας Μισιαλή / Νικολέτα (19’) της Σόνια Λίζα Κέντερμαν / Pietá (13’) του Αλέξανδρου Τσαντίλα / Εθελοντές (20’) του Θοδωρή Βουρνά /  Άνευ (8’) της Ιουλιέτας Καλαντζή / Γεννήτρια (19’) της Νικολέτας Λεούση

* 21:00 – 23:00 / Βραβεία & Διακρίσεις 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους
Memory Reloaded (20’) των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους / Travel Express (20’) της Νατάσσας Ξύδη / Στο κατώφλι (19’) της Αναστασίας Κρατίδη / Συνθήκη 10/60 (21’) του Ακη Πολύζου / Μαθήματα οδήγησης (20’) του Βασίλη Καλαμάκη

31 Οκτωβρίου 2013 εως 6 Νοεμβρίου 2013. Ταινιοθήκη Της Ελλάδος (Ιερά Οδός 48 104 35, Κεραμικός, Αθήνα, 210 3609695).

Πηγή: http://www.dramania.gr/

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα