35.2 C
Athens
Δευτέρα, 22 Ιουλίου, 2024

Οι τελικές υποψηφιότητες για τα βραβεία Ίρις 2019

Η Ακαδημία ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και κλείνει φέτος τα δέκα χρόνια. Με επίκεντρο τα Βραβεία Ίρις και τις ελληνικές ταινίες, γιορτάζει αυτή τη δεκαετία με προβολές σε όλη την Ελλάδα, που πραγματοποιούνται σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου. 

Τη φετινή Τελετή Απονομής επιμελούνται οι Νίκος Καραπαναγιώτης και Γιώργος Μακρής, με παρουσιαστές τους πολύ αγαπητούς Γεράσιμο Σκιαδαρέση και Μπέσυ Μάλφα, που υπόσχονται μια βραδιά γεμάτη αγάπη για το Ελληνικό σινεμά.

Πρωταγωνιστές της βραδιάς θα είναι όπως πάντα οι Έλληνες κινηματογραφιστές, που με συνέπεια και σε διάρκεια, δημιουργούν, πειραματίζονται και διαπρέπουν.

Στη διαδικασία των Βραβείων Ίρις φέτος, συμμετείχαν 18 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 34 ταινίες μικρού μήκους και 4 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, που από φέτος η Ακαδημία βραβεύει σε ξεχωριστή κατηγορία.

Χορηγοί της 10ης, επετειακής Τελετής Απονομής των Βραβείων Ίρις, είναι: η Nespresso, η κορυφαία εταιρεία καφέ που αγαπάει το σινεμά στηρίζοντας τα μεγαλύτερα φεστιβάλ κινηματογράφου παγκοσμίως, η Digi8, σταθερός συνεργάτης της Ακαδημίας και χορηγός επικοινωνίας η τηλεόραση του Alpha, που θα μεταδώσει τη βραδιά από το web tv της.

Για τον εορτασμό των δέκα χρόνων από την ίδρυση της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, λίγες ημέρες πριν από την τελετή (Τρίτη 16 Απριλίου 2019) θα πραγματοποιηθεί ξεχωριστό party με την υποστήριξη της Nespresso, παρουσία των υποψηφίων και εκπροσώπων του καλλιτεχνικού και δημοσιογραφικού χώρου.

Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση της διαδικασίας, όπως ανακοινώθηκαν από τη συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού, είναι οι εξής:

1.- Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία 1968: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος
Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA
Για την ταινία Holy Boom: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA

2.- Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic
Για την ταινία Η Δουλειά της: Κυριακή Μελίδου
Για την ταινία Οίκτος: Εύη Ζαφειροπούλου

3.- Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):

Για την ταινία 1968: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Γιάννης Σκανδάμης
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry
Για την ταινία Οίκτος: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης

4.- Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

Για την ταινία 1968: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Τριάδα Παπαδάκη

5.- Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Laura Dislere
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Αντώνης Δαγκλίδης
Για την ταινία The Waiter: Κώστας Παππάς

6.- Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Δεληγιάννης
Για την ταινία The Waiter: COTI K

7.- Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Γιαννακόπουλος
Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Χαλκιαδάκης
Για την ταινία Obscuro Barroco: Γιώργος Λαμπρινός
Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή

8.- Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Simon Beaufils
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης
Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Καρβέλας

9.- Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Indra Burkovska
Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Φιλίνη
Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Θέμις Μπαζάκα

10.- Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Οίκτος: Μάκης Παπαδημητρίου
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Fatih Al (Φάτι Αλ)
Για την ταινία The Waiter: Γιάννης Στάνκογλου

11.- Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θεοδώρα Τζήμου
Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
Για την ταινία Παύση: Στέλα Φυρογένη

12.- Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Δρακόπουλος
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Αδάμ Βουσδούκος
Για την ταινία The Waiter: Άρης Σερβετάλης

13.- Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης
Για την ταινία Η Δουλειά της: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot
Για την ταινία Οίκτος: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης
4. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης

14.- Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

Για την ταινία Η Δουλειά της: Νίκος Labot
Για την ταινία Παύση: Τώνια Μισιαλή
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης,
Για την ταινία Holy Boom: Μαρία Λάφη

15.- Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

Για την ταινία 1968: Τάσος Μπουλμέτης
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής
Για την ταινία Οίκτος: Μπάμπης Μακρίδης

16.- Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Θραύσματα: Μαριάννα Οικονόμου
Για την ταινία Τέταρτος τοίχος: Δημήτρης Γκότσης
Για την ταινία Melan*cholia: Αριάδνη Κουτσαύτη

17.- Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Άβανος: Παναγιώτης Χαραμής
Για την ταινία Βουρβουρού: Καρίνα Λογοθέτη
Για την ταινία Έκτορας Μάλο – Η τελευταία μέρα της χρονιάς: Ζακλίν Λέντζου
Για την ταινία Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν: Βασίλης Κεκάτος
Για την ταινία Λεωφόρος Πατησίων: Θανάσης Νεοφώτιστος

18.-Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender
Για την ταινία Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη
Για την ταινία Obscuro Barroco: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη

19.- Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

(έξι (6) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

Για την ταινία 1968: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille
Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian
Για την ταινία Οίκτος: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Janine Teerling

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Σχετικά Άρθρα

Τελευταία Άρθρα