Μαϊ
17

Scratch Night από το Bob Theatre Festival 2017: Το πρόγραμμα του διαγωνισμού

Ο διαγωνισμός νεοσύστατων θεατρικών ομάδων του Bob Theatre Festival διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 2010. Φέτος κλείνει 8 χρόνια και διαξάγεται πιο μεγάλος από ποτέ.

26 ομάδες θα διεκδικήσουν την ψήφο σας παρουσιάζοντας 15 λεπτά (Scratch) από την, υπό διαμόρφωση, παράστασή τους.

Παρακολουθήστε τους προκριματικούς και τον τελικό του διαγωνσμού, ψηφίστε όλες τις ομάδες που σας αρέσουν και βοηθήστε τις να κερδίσουν το βραβείο των 1.000€ με την ευγενική χορηγία του μηλίτη Strongbow, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Η νικήτρια ομάδα κερδίζει και ένα σεμινάριο παραγωγής και δραματουργίας ώστε, μαζί με το χρηματικό έπαθλο, να εξελίξει το Scratch της σε ολοκληρωμένη παράσταση.

Τη βραδιά του τελικού θα παρακολουθήσουν εκπρόσωποι από τα σημαντικότερα νεανικά θέατρα της Αθήνας με στόχο να βρουν τις παραστάσεις που θα μπουν στο πρόγραμμά τους την ερχόμενη σεζόν.

Στο διαγωνισμό Scratch Night είναι όλοι νικητές! Δεν είναι τυχαίο ότι στο φετινό πρόγραμμα του Bob Theatre Festival συμμετέχουν 4 παραστάσεις που διαγωνίστηκαν στον περσινό διαγωνισμό αλλά και ένας σκηνοθέτης και δύο ομάδες από παλαιότερους.

1ος Προκριματικός
Δευτέρα 22 Μαΐου @ 19:00
Αίθουσα Η

1) Μια νύχτα τον Αύγουστο – Απόστολος Καραούλης
2) Dr. Jekyll & Mr. Hyde – Δευτέρα Δεύτεροι
3) Ψευδαισθήσεις – PAPEL
4) Stigmata – Linchpin
5) Κοιμάμαι – Αναστασία Γιαννάκη – Κατερίνα Πατσιάνη
6) Η Φωνή – Μαρία Ζερβού
7) Περιμένοντας τον Γκοντό – ΚΟΜΠΕΡ
8) Doggy Style – ΓΙΟΜΜΑΔΑ
9) Στόμα γεμάτο χώμα – Άγρια Σκέψη

2ος Προκριματικός
Τρίτη 23 Μαΐου @ 19:00
Αίθουσα Η

1) Άρτιοι κατά παρέκκλιση – Λένια Αμοιρίδου, Κατερίνα Κρέπη
2) Happy Deathday! – Χαρά Τζόκα – Σταύρος Τσιτσόπουλος
3) Η Νύχτα των Δολοφόνων – Τέχνασμα
4) Εύα, κάτι μου θυμίζεις – 90-60-90
5) Store 999 – Βουστροφηδόν
6) Ζάππειο – Αχ, τι;
7) Η μυθιστορία του κυρίου Μολιέρου – Θεατρική Ομάδα Κωφών “Τρελά Χρώματα»
8) Η πιο δυνατή – Natural
9) Στην πυρά – Arigato & Plasters

3ος Προκριματικός
Τετάρτη 24 Μαΐου @ 19:00
Αίθουσα Η

1) Mellonia – Hippo Theatre Group
2) Lippy – Lip Readers
3) Χριστός Πάσχων – SuperMarket
4) Η επανάσταση δεν θα έχει WiFi – ΦΡΑΞΙΑ
5) Μια Γυναίκα Μόνη – Ceteris Paribus
6) Mute – Mute
7) Η αληθινή ιστορία της Αΐντας και του Ρανταμές – CHESsT
8) Ζητείται Κλόουν – Rapel

Ανακοίνωση Αποτελεσμάτων Προκριματικών
Τετάρτη 24 Μαΐου @ 23:00
Κήπος

Μετά το τέλος του 3ου προκριματικού, και κατά τη διάρκεια της μουσικής παράσταση της Μάρθας Φριντζήλα και του Παναγιώτη Τσεβά, θα ανακοινωθούν και οι ομάδες που προκρίνονται στον τελικό.

Τελικός
Κυριακή 28 Μαΐου @ 19:00
Αίθουσα Η

Το πρόγραμμα του τελικού θα ανακοινωθεί την Τετάρτη 24 Μαΐου μετά το τέλος των προκριματικών.

Ανακοίνωση Νικητή
Κυριακή 28 Μαΐου @ 23:00
Κήπος

Μετά το τέλος των παραστάσεων της Κυριακή θα γίνει πάρτυ λήξης στον κήπο της Πειραιώς 260. Κατά τη διάρκεια του πάρτυ θα ανακοινωθεί και ο νικητής του διαγωνισμού.